Historia

HISTORIA KRAV MAGA

POCZĄTKI

Imi Lichtenfeld (Or-Sadeh)

Twórcą systemu Krav Maga był Imi Lichtenfeld, (hebr. Imi Or-Sadeh) urodzony w roku 1910 w Budapeszcie. Okres swojego dzieciństwa oraz młodości spędził w Bratysławie. Imi swoją przygodę ze sportami walki zaczął pod okiem ojca, który był policjantem oraz instruktorem sztuki samoobrony i to właśnie on zaszczepił w nim bakcyla walki wręcz. Jako młody sportowiec debiutował w klubie "Herkules", założonym także przez swojego ojca. Uprawiał tam różne dyscypliny sportu: został m.in. mistrzem Słowacji w zapasach, boksie oraz gimnastyce, zajmował się też juki-tsu. W latach 30. XX wieku stanął w obliczu realnego zagrożenia ze strony faszystowskich bojówek i ze względu na swoje umiejętności stał się liderem młodych Żydów, którzy starali się przeciwstawić narastającej fali agresji. W czasach okupacji faszystowskiej zorganizował grupę samoobrony, która wykorzystując wiedzę na temat walki wręcz przekazaną przez niego strzegła żydowskiej dzielnicy. Dzięki licznym walkom stoczonym z silnymi, uzbrojonymi w pałki i noże przeciwnikami, zdobył doświadczenie umożliwiające po wielu latach skonstruowanie własnej odmiany systemu walki wręcz. Opierał się na zasadzie, że w walce z silniejszym, często lepiej wyszkolonym przeciwnikiem, głównym atutem jest skuteczny, zdecydowany atak.W 1940 r. Imi porzucił, rodzinę, przyjaciół i zaczął podróżować po świecie - osiadł w Palestynie, następnie wstąpił do armii Izraelskiej gdzie poszerzał swoją wiedzę na temat walki wręcz. Po ponad 20 latach służby odszedł do cywila jako Szef Wyszkolenia Walki Wręcz i Wychowania Fizycznego IDF(Israeli Defence Forces). Wtedy właśnie z kilkoma najbliższymi współpracownikami rozpoczął przystosowywanie Walki Wręcz Krav Maga dla osób cywilnych. W roku 1972 w Wingate Institute of Sport and Physical Education w Netanya odbył się pierwszy kurs cywilny dla instruktorów. W latach 70. i 80. XX wieku Krav Maga została wprowadzona do cywilnego sektora przez Imiego Lichtenfelda. Powstały dwa ośrodki: w Tel Awiwie oraz w Natanja. Imi wraz ze swymi uczniami pracował nad kształtowaniem się Krav Maga jako kompletnego systemu.Wraz z odkrywaniem nowych problemów Lichtenfeld z pomocą instruktorów innych sztuk walki szukał ciągłych rozwiązań i ulepszeń. Kluczem miała być prostota i efektywność - spośród wielu rozległych możliwości o podobnej i bardzo dużej skuteczności wybierano jedynie te najprostsze. W późnych latach 80. XX w. Krav Magi zaczęto uczyć społeczeństwo izraelskie. Ponieważ niemal każdy w tym społeczeństwie służy w wojsku, większość miała do czynienia z rozmaitymi jej formami. Obecnie nauka tego systemu jest obowiązkowa w izraelskich szkołach publicznych. Termin Krav Maga stał się tak popularny, że używano go równie swobodnie, jak w USA "karate" w odniesieniu do różnych azjatyckich sztuk walki. Pojawiło się również sporo odmian i styli Krav Maga. Imi Lichtenfeld zmarł 8 stycznia 1998 w wieku 88 lat.

Eyal Yanilov

Kontynuatorem pracy Lichtenfelda po jego śmierci był Eyal Yanilov. Wprowadził on nową jakość w Krav Maga, tak w obszarze działań w nowych zagrożeniach takich jak, porwania samolotów czy terroryzm ale także i kształtowania nowoczesnych metod treningu. To właśnie jemu, pełniącemu przez kilkanaście lat funkcję SZEFA WYSZKOLENIA Izraelskiej Federacji Krav Maga , Imi Lichtenfeld zaproponował utworzenie Międzynarodowej Federacji Krav Maga – mianując go jej prezydentem i szefem wyszkolenia, a także udzielając tzw. EXCLUSIVE DIPLOMA – dla rozwijania i nadzorowania rozwoju Krav Maga na świecie. Podobny dyplom ma tylko Daren Levin.

Tomasz Adamczyk

Krav Maga trafiła do polski jako system samoobrony i walki wręcz. Prekursorem oraz Krajowym Szefem Wyszkolenia jest Tomasz Adamczyk. Jest on członkiem 7-osobowej elitarnej grupy GLOBAL INSTRUCTORS TEAM – szkolącej kadry instruktorskie na całym świecie. Od 14 lat prowadzi on szkolenia dla elitarnych jednostek Policji, Wojska i Marynarki Wojennej, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Śledczego, i innych służb. A także personelu Ambasady Izraela oraz m.in. kadr instruktorskich armii szwedzkiej i holenderskiej.Założony i kierowany przez niego INSTYTUT KRAV MAGA POLSKA wraz z sekcjamiw ponad 80 miastach, jest jedną z największych na świecie profesjonalnych firm szkoleniowych Krav Maga. Szkolenia dla firm oraz osób cywilnych prowadzone są w całym kraju, w sekcjach cywilnych oraz wg indywidualnie budowanych programów. Obejmują całość zagadnień związanych z bezpieczeństwem osobistym oraz rodziny i firmy. Naszymi wykładowcami są m.in. najlepsi na świecie eksperci ds. bezpieczeństwa z Izraela.

DOŁĄCZ! ZOSTAW SWÓJ MAIL